niedziela, 15 maja 2011

Swans, James Blackshaw Gdańsk , Pochylnia K2, Stocznia Gdańska 17.05


info z trojmiasto.pl

S W A N S

support: James Blackshaw

Młode Miasto - POCHYLNIA K2 - teren nadbrzeża byłej Stoczni Gdańskiej
[Open Air]

Wejście od godz. 19:19, Historyczną Bramą nr 2, przy placu Solidarności
Początek koncertu: godz. 20:20

Po koncercie małe "after" w pobliskim klubie Buffet

Grupa Swans reaktywowała się na początku 2010 ku radości wielu oddanych fanów na całym świecie! Formacja Michaela Giry powstała w roku 1982 stając się jednym z pionierów ruchu no wave. Istniała do 1997 roku, kiedy to rozpad związku Giry i wokalistki Jarboe, drugiej podpory Swans, doprowadził także do zawieszenia działalności zespołu.
Swans wywodzą się z tych samych kręgów nowojorskiej awangardy, której filarami są Sonic Youth czy Lydia Lunch. Niezwykle mroczne, skomplikowane nagrania Swans od początku budziły uznanie tak krytyków, jak i spragnionych ambitnych dźwięków fanów muzycznej alternatywy.

Najważniejsze albumy Swans to bez wątpienia krążki "Children Of God" (1987) oraz "Feel Good Now" (1988) będący zapisem koncertów i oddający w niezwykle wierny sposób niesamowite występy na żywo. Krytycy wyróżniają także album "White Light from the Mouth of Infinity" wydany w 1991 roku.

Po rozpadzie Swans w 1997 roku zarówno Jarboe, jak i Gira poświęcili się własnym projektom. Gira założył formację The Angels Of Light, a także kontynuował kierowanie wytwórnią Young God Records, którą założył w 1990 roku. Jej nakładem wydawali tak uznani artyści jak Devendra Banhart, Akron/Family, Lisa Germano czy Calla.

Reaktywacja Swans została ogłoszona w styczniu 2010 roku na profilu myspace formacji. W tym samym roku zespół wydał nowy krążek "My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky" i zagrał w grudniu dwa koncerty w Polsce.

Swans gra w składzie:
Michael Gira - gitara i wokal (oryginalny muzyk Swans)
Norman Westberg - gitara (oryginalny muzyk Swans)
Christophj Hahn - gitara (środkowy okres działalności grupy, przede wszystkim muzyk Angels Of Light)
Phil Puleo - perkusja (końcowy okres działalności grupy, przede wszystkim muzyk Angels Of Light)
Chris Pravdica - bas (Flux Information Sciences / Services / Gunga din)
Thor Harris - perkusja, elektronika (Angels Of Light)

W roli supportu wystąpi niezwykły James Blackshaw.

Blackshaw to urodzony w 1981 roku w Londynie wizjoner gitary dwunastostrunowej. Jego kompozycje inspirowane są według dziennikarzy minimalizmem Steve'a Reicha, a także dokonaniami Berta Janscha czy Johna Faheya. Jego muzyka hipnotyzuje dronami, repetycją wzorów i melodii, które tworzą inteligentną i naładowaną emocjami muzykę. Na ostatnich albumach Blackshaw wprowadził kolejne inne instrumenty, w tym pianino. Rolling Stone pisał o artyście: "jeden z najlepszych i najbardziej oryginalnych instrumentalistów nowej muzyki akustycznej", jego albumy zdobywały także uznanie wśród recenzentów Pitchforka. Jego ostatni krążek ukazał się w bieżącym roku nakładem Young God Records. Nosi tytuł "All Is Falling".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz