poniedziałek, 30 maja 2011

Muzyka w Teatrze: Borys Kossakowski - Sunday Arkestra - premiera 30.05. Teatr Miejski Gdynia

 info trojmiasto.pl

Muzyka w Teatrze: Borys Kossakowski - Sunday Arkestra - premiera

jazz, muzyka etniczna, muzyka alternatywna
data: 30 maja 2011 (poniedziałek)
godzina: 20:30
miejsce:

Tea-tralna

adres: Gdynia, Bema 26
bilety: 10 zł
 
patronat trojmiasto.pl
Sunday Arkestra to grupa niedzielnych muzyków, którzy snują improwizowane opowieści wykorzystując do tego ambient, free, trans oraz elementy muzyki etnicznej. Pojawiają się tematy ukraińskie, żydowskie, tureckie czy hinduskie. W tej muzyce jest miejsce na hołd dla tradycji oraz świętokradztwo; szaloną ekspresję i refleksję.

Grupa Borys Kossakowski Sunday Arkestra powstała jako naturalne rozwinięcie projektu solowego "Sunday Tracks". Żółta płyta Borysa Kossakowskiego zawierała improwizowaną muzykę ilustracyjną, narracyjną. Stanowiła studium pustki, stanu zawieszenia charakterystycznego dla niedzieli, zwłaszcza spędzanej w samotności. Jak każda muzyka improwizowana, została przede wszystkim stworzona do grania na żywo. Nawiązuje do jej archaicznych funkcji, czyli odprawiania rytuałów, wspólnego przeżywania emocji, przekazywania sobie pewnych tradycji. Dla Kossakowskiego muzyka to forma uprawiania przyjaźni, nawiązywania kontaktów między ludźmi.

- Sunday Arkestra potrafi dorzucić do ognia, choć muszę się zgodzić, że raczej jest dość melancholijna. Potrzeby człowieka się zmieniają, dzisiaj jest tak, jutro może być inaczej. Dużo zależy od miejsca i publiczności, w końcu to improwizacja. Mogę jednak stwierdzić, że jesteśmy daleko od funkcji czysto ludycznych, czyli dostarczania rozrywki. Z drugiej strony, myślę, że ostre muzyczne doświadczenia mam raczej jeszcze przed sobą - mówi lider Sunday Arkestra.

Zespół wykorzystuje kompozycje własne, tradycyjne melodie ludowe, ale muzycy potrafią także wziąć na warsztat Beatlesów czy Rolling Stonesów.

W składzie pojawi się czterech muzyków: gitarzysta Jarek Marciszewski, basista Jakub Hinc, na perkusji zagra Tomek Żukowski, natomiast sam Kossakowski zaprezentuje się głównie jako saksofonista.

- Sunday Arkestra powstała jako rozwinięcie Sunday Tracks, którą nagrałem w całości na fortepianie. Jako, że jestem zwierzęciem stadnym, postanowiłem przekuć to w zespół. A że w klubach często trudno o fortepian, musiałem trochę przeformułować naszą muzykę. Jako, że instrumenty klawiszowe nie są w stanie zastąpić fortepianu, sięgnąłem po inny akustyczny instrument, właśnie saksofon. Nie sprawiło to jednak, że stałem się jazzmanem - tłumaczy Kossakowski.

- Jeśli nasza muzyka jest podobna do jazzu, to tylko do tego, co robił np. Don Cherry. Wychodzimy od muzyki etnicznej, ale tam gdzie Cherry wskakiwał na półkę z jazzem, my wybieramy raczej trans, czasem rockową energię, często dorzucając do tego elementy ambientu - dodaje.

Borys Kossakowski - muzyk, improwizator, songwriter, jeden z filarów wydawnictwa Nasiono Records, współzałożyciel zespołu Towary Zastępcze, z którym wydał dwie płyty: "Ciche Dni" oraz "Dolne Miasto", lider projektu Nasiono All Stars, stworzonego na zamówienie festiwalu Europejski Poeta Wolności. Udziela(ł) się w projektach Karol Schwarz All Stars, z którym nagrał dwie płyty - "100 filmów", "Rozewie" oraz z efemerycznym Where is Marisol oraz Dub Zespół. Jako solista wydał płytę Sunday Tracks. Występował na festiwalach Open'er, Off oraz Przegląd Piosenki Aktorskiej.

Dodatkowe informacje: http://www.tea-tralna.pl
e-mail: biuro@tea-tralna.pl

1 komentarz:

  1. żal ściska kozi zadek, że nie może przyjść na to :(

    OdpowiedzUsuń