środa, 27 lipca 2011

Space FEST - Gdańsk 9-10.12.11 - info z popumusic.pl

Space FEST

SpaceFest!
Czyli „Ladies and Gentlemen we are Floating in Space Festival”
festiwal i warsztaty muzyki shoegaze, space rock i alternative

Gdańsk 9-10.12.11

Pierwsza edycja festiwalu SpaceFest! odbędzie się w Gdańsku 9-10 grudnia. Na początek do udziału zapraszamy artystów z Polski i Wielkiej Brytanii, aby podkreślić brytyjskie korzenie muzyki shoegaze i space rock, a jednocześnie, żeby pomóc w promocji polskim zespołom eksperymentującym z tymi gatunkami.  

SpaceFest! w 2011 będzie składał się z 4-dniowych warsztatów dla muzyków (prowadzonych przez Raya Dickaty (ex-Spiritualized) i Karola Schwarz (KSAS, Prawatt), dwudniowej części koncertowej, konkursu dla młodych zespołów i wydawnictwa płytowego podsumowującego tegoroczną edycję. 

Warsztaty
Czterodniowe warsztaty dla 15 muzyków profesjonalnych z Polski i Wielkiej Brytanii odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w dniach 6 – 9 grudnia 2011.
Głównym prowadzącym będzie Raymond Dickaty - brytyjski saksofonista improwizator współpracujący m. innymi z Sonic Youth, Radiohead, Neil Young, Stereolab, Lush, Soulsavers, Cornershop, Dr. John, a w latach 1997-2002 muzyk Spiritualized. Program warsztatów będzie współtworzony przez Karola Schwarz (Prawatt, Karol Schwarz All Stars) kierującego wydawnictwem Nasiono Records.
Ponadto, do udziału w warsztatach zaproszonych zostanie 12 muzyków z Polski i Wielkiej Brytanii. Będą to zarówno uzdolnieni artyści rozpoczynający karierę muzyczną, jak i wykonawcy z większym doświadczeniem, m.in. Jaime Harding (Marion), Wojciech Jachna (Conteporary Noise Sextet), Marcin “Dzidzia” Zabrocki  (Pogodno, PuPuPiDu), Antoni Budziński (Klimt), Borys Kossakowski (Towary Zastępcze).

Głównym założeniem warsztatów jest stworzenie międzynarodowego kolektywu instrumentalnego (roboczo nazwanego Pure Phase Ensamble) i wspólne skomponowanie materiału muzycznego (7 utworów), który zostanie zaprezentowany publiczności na koncercie podczas festiwalu.
Materiałem wyjściowym będzie płyta „Pure Phase Tones for D.J.'s” grupy Spiritualized, zawierająca 7 utworów (każdy utwór to jeden dźwięk gamy) zagranych na syntezatorze z charakterystycznym dla zespołu brzmieniem. Poprzez improwizacje warsztatowe muzycy stworzą wspólną wizję artystyczną, której efektem będzie seria niepowtarzalnych utworów. Materiał wykonany na żywo podczas koncertu zostanie zarejestrowany, a następnie opublikowany na płycie CD.
Część warsztatową projektu zakończy wykład i koncert Simona Scotta (członka legendarnej grupy Slowdive) z Wielkiej Brytanii w CSW Łaźnia, który będzie jednocześnie otwierał część koncertowo-festiwalową projektu.
Koncerty
Do udziału w pierwszej edycji festiwalu postanowiliśmy zaprosić artystów z Polski i Wielkiej Brytanii, aby podkreślić brytyjskie korzenie muzyki shoegaze i space rock i jednocześnie wypromować zespoły polskie, ze szczególnym uwzględnieniem sceny trójmiejskiej. Wspólne koncerty będą doskonałą okazją dla muzyków z obu krajów do integracji i nawiązania współpracy przy wspólnych projektach.

W ciągu 2 dni wystąpi ponad 10 zespołów i wykonawców wpisujących się w nurt shoegaze, space rock i alternative, m.in. White Noise Sound (UK), Ścianka (PL), Jaime Harding (UK), Klimt (PL), Simon Scott (UK).

Kolejną atrakcją części koncertowej będzie występ kolektywu Pure Phase Ensamble, stworzonego specjalnie na potrzeby festiwalu. Zespół składający się z 15 muzyków, , wykona utwory skomponowane w trakcie 4-dniowych warsztatów przeprowadzonych w CSW Łaźnia. 

Organizatorom festiwalu zależy na promowaniu młodych, obiecujących, debiutujących zespołów. W ramach akcji ogłoszonej na stronie internetowej festiwalu oraz na muzycznych portalach informacyjnych zostaną wybrane dwa polskie zespoły, które także zagrają na festiwalu. Selekcja zostanie przeprowadzona na podstawie nagrań przesłanych do organizatorów.

Każdego dnia w przerwach pomiędzy koncertami, trójmiejscy DJ’e zaprezentują specjalne sety z muzyką shoegaze i indie rock. Ponadto zaplanowano również występy performerów, pokazy wideoklipów, wizualizacji i krótkich form filmowych.

SpaceFest! plus Brit Cult
Pierwsza edycja projektu SpaceFest! została ujęta w programie festiwalu BRIT CULT organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Instytut British Council. Głównym założeniem festiwalu jest przybliżenie polskiej publiczności elementów kultury brytyjskiej poprzez szereg wydarzeń artystycznych zrealizowanych w trakcie trwania wystawy „Jack Freak Pictures” Gilberta & George'a w CSW Łaźnia. Projekt ma na celu pokazać to, co najciekawsze we współczesnej sztuce i kulturze brytyjskiej, zwrócić uwagę na jej nowy język, obecne tendencje i kierunki rozwoju. Jego celem jest ukazanie olbrzymiego potencjału młodego pokolenia w zestawieniu ze sztuką uznanych artystów.

Główny organizator festiwalu: Stowarzyszenie Nasiono
Partnerzy: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku i Instytut British Council

Projekt dofinansowany przez Miasto Gdańsk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz